Biti sam svoj šef ili raditi za nekog drugog – za neke ovo pitanje može promijeniti čitav život. Velike su prednosti poduzetničkih voda, no toliko su veliki i izazovi s kojima se poduzetnici susreću. Ako se i vi nalazite na prekretnici, svakako pročitajte što nam je poručio Davor Matković, hrvatski poduzetnik s najvećom mrežom pratitelja na LinkedInu u Hrvatskoj. Davor Matković još je od 17. godine u poduzetničkim vodama, a već je s 18 godina osnovao svoju prvu tvrtku. Do kraja studija sa samo 23 godine imao je četiri tvrtke i gotovo 50 zaposlenih osoba. Posljednjih 15 godina posvetio se proučavanju alata prodaje i psihologije kupca te poučavanju profesionalaca u području prodaje u mnogim kompanijama s naglaskom na primjenu znanja u praktičnom okruženju.

Članak je preuzet sa portala Ženskirecenziraj.com

Koliko je vas razmišljalo o otvaranju vlastite tvrtke?

Davor nam je otkrio da mu često dolaze prijatelji i poznanici i kažu: “Imam odličnu ideju! Smislio sam vrhunski koncept i razvio sam priču na kojoj se mogu zaraditi milijuni, a sad mi samo treba hrabrost da otvorim svoju tvrtku.“ Skoro svatko s kim razgovara, govori nam Davor, želio bi pretvoriti hobi u posao.

Hrabrost je neophodna i odvažnost, naravno, ali i jedno od njegovih prvih pitanja za svakoga tko ima ideju, jest:

1. Vidite li se u tom poslu kao osoba koja to radi do kraja života ili barem sljedećih 10 godina?

Ako je vaš odgovor ne i samo biste željeli razviti ideju i posložiti ljude i malo pogurati “dok ne krene”, nemojte se upuštati u to. Najčešće nije dovoljno samo “pogurati” i postaviti stvari, nego najčešće treba voljeti ono što radimo (čitajte: gotovo uvijek) jer kad volimo ono što radimo, ne primijetimo da je prošao cijeli dan na poslu, da su prošla i dva radna vremena. Jednostavno uživamo u onom što radimo.

2. Koje kompetencije imate za obavljanje posla ?

To znači da ako ste vrhunska stomatologinja, cvjećarka, dizajnerica interijera i bolji ste od prosjeka, nemate razloga bojati se ući u privatni sektor.

Najgore je ako razmišljate otvoriti npr. pizzeriju, a nemate ni pizza majstore ni organizacijske sposobnosti, već vam se to čini kao odlična ideja i baš to nedostaje vašem kvartu.  Radije to prepustite nekom drugom, a vi se bez straha upustite u ono u čemu ste bolji od drugih, bolji od prosjeka. Jako je važno ako se upustite u poduzetničke vode, budete  spremni na konstantnu edukaciju i usavršavanje koje će vas držati u gornjem domu kompetencija.

3. Imate li posložen privatni život?

Ovo bi možda trebalo biti čak i na prvom mjestu. Pod ovom točkom ne misli se da morate biti sretno zaljubljeni, nego praktično – ako imate puno privatnih obaveza (djeca, suprug, stari roditelji o kojima skrbite), to vam neće dati onaj potrebni angažman, osobito na početku pokretanja posla.

Ako je tako, jednostavno malo odgodite vrijeme pokretanja i u međuvremenu istražite konkurenciju i njihove poslovne modele jer dobro će vam doći u budućnosti.

4. Imate li financijske predispozicije?

Puno sam puta doživio da mi prijatelji dolaze s nerealnim idejama, tj. realnim, ali s obzirom na njihovu solventnost i investicijski potencijal daleko iznad njhovih granica mogućnosti. Da biste otvorili svoju tvrtku, morate imati financije za prvih godinu dana života, kako nove tvrtke, tako i vaše obitelji. To je možda previše sigurna varijanta, ali vjerujte da što više uspijete novca staviti na hrpu prije pokretanja posla, s manje ćete stresa voditi svoj projekt.

5. Jeste li okupili tim?

Ako ste se naoružali dobrim suradnicima koji su bolji od prosjeka, a da ste i vi sami bolji od prosjeka – nemate se čega bojati. Krenite i samo pazite da svi veslaju u istom smjeru – uspjeh je garantiran.

6. Imate li viziju svog budućeg businessa ili samo razmišljate da bi vam bilo bolje da imate nešto svoje?

Ako je ideja za vaš novi posao stvarno nešto za što ste se „zapalili“ i često o tom razmišljate s adrenalinom u venama, onda nemate o čemu razmišljati – samo naprijed. S druge strane, ako razmišljate na način da je “kod susjeda uvijek trava zelenija”, onda je možda bolje ipak pričekati.

7. Razumijete li svog budućeg kupca?

Na ovo pitanje svi ćete odgovoriti razumijem, ali vrijeme uloženo u proučavanja vašeg kupca i njegovih potreba, vratit će vam se stostruko.

Davorovi odgovori nekima će možda zvučati malo obeshrabrujuće, no zapravo smatra da u privatnom poslu ima više prednosti nego nedostataka. Puno je više slobode, više slobodnog vremena (osim u početku – tada definitivno nije), veće su mogućnosti za ostvarenje ambicija, a veći su i prihodi.

Uostalom, sad smo na tržištu EU i stvarno imamo puno potencijalnih kupaca. Uz malo sreće, s dobro posloženim konceptom i uz stalno usavršavanje i rad na sebi, samo nam je nebo granica. Davor je rekao da bi želio prenijeti svoju poruku potpuno optimistično i navijački, ali volio bi i napomenuti da su dobra priprema i razrada veliki dio posla i jamac budućeg uspjeha.

Skip to content